• 1912 Karşıyaka Derneği

Unutulmazlar

Burhan Gürel

 

1943 eylülünde Salihli'de ailenin 2.çocuğu olarak doğdu.

Annesi Kaniye, Babası Rüştü, ağabeyi ve kardeşleri Turgut, Ferit ve Türkan olmak üzere 4 çocuklu bir aileydiler.

Çocukluktan sonra İlkokulu Namık Kemal'de Orta ve Liseyi Salihli Lisesinde okudu.

Mahalle arasında başlayan futbol tutkusu 14 yaşında Mithatpaşa takımında lisanslı futbolcu olarak devam etti. Daha sonra futbol hayatı lise takımında ve arkadaşlarıyla kurdukları ve Salihli’de efsane olan Genç karma takımıyla sürdü. Bu arada Manisa Genç karmasında 2 yıl oynadı.

1962 yılında liseyi bitirince Üniversiteyi okumak üzere İzmir'e geldi. Aynı yıl temmuz ayında Asım liginde denenerek Karşıyaka Futbol Takımına seçildi.

1962 den 1974 yılına kadar Karşıyaka'da profesyonel olarak oynadı.Yanlız 1966-67 yılında bir yıl Mersin İdmanyurdu’na transfer oldu. 1969-1970 sezonunda KSK futbol takımının 1. Lige (Süper lige) çıkmasında oynağı futbol ve attığı gollerle büyük katkısı oldu. 1974 yılında futbolu bıraktı ve Teknik direktörlüğe başladı.

1973 te C kursu, 1976 da B kursu, 1979 da da Teknik direktörlük kurslarını çok iyi derecelerle bitirdi.TFF nin açtığı tüm gelişim seminerlerine katıldı.Antrenörlüğe;önce KSK Genç takımında daha sonra Salihlispor’da ve 1975 yılı kısa dönem yedek subaylık (İskenderunda) sonrası Ereğli Demir Çelik Fab.T.A.Ş. de Spor Uzmanı ve Teknik Direktör olarak 1980 yılına kadar devam etti.

Ereğlide  A takımı, Genç takım ve kurmuş olduğu 120 kişilik Futbol okulunu yönetti. BJK lı Ertuğrul Sağlam bu okuldan yetişti. Ayrıca yetiştirdiği birçok futbolcu 2. ve 3.liglerde ve mahalli takımlarda oynamışlardır.İçlerinde Teknik Adamlık yapanlar vardır.Futbol okulunun Minik Takımı Türkiye o yıl şampiyonu oldu. Bunlara ilaveten fabrikanın içinde Üniteler arası turnuvalar düzenledi.

Türkiyede bir tabuyu yıkarak İLKOKULLAR arası Futbol turnuvası düzenledi.

İki kez de TFF tarafından görevlendirerek Antrenör Kursu düzenledi.

1980 yılında Karşıyaka hasretimden Ereğli Demir Çelik Fabrikasının İzmir bölge müdürlüğümüzde göreve atamasını yaptırıp emekli olana kadarda burada çalıştı. Bu arada  bir dönem Salihli 5 Eylül takımını çalıştırdı.

Futbol hayatında Amatör olarak Salihli’de, profesyonel olarak Karşıyaka da 11 yıl ve Mersin İdman Yurdun da bir yıl oynadı.Ümit Milli oldu. Antrenörlük Hayatında  tek üzüntüsü Karşıyaka Futbol Takımının başında  da Teknik Direktörlük yapamamış olmaktır.

1969 kasımında Öğretmen Eşim Ayşe ile evlendi. Eşini 2011 ocağında kaybetti.

İki kızı vardır. Öğretmen kızı Mutlu'dan Atakan ve Doktor kızım Elif Müge'den Egemen,Efe ve Demir olmak üzere 4 torunu bulunmaktadır.

TÜRK FUTBOL TARİHİNDE; karşılıklı ve beraber oynamaktan onur duyduğunu söylediği  futbolculardan bazıları; Lefter, Metin Oktay, Turgay Şeren, Can Bartu, Ahmet Berkman, Suat Mamat, Naci Erdem, Puşkaş Ergun, Basri Dirimlili,  Şükrü(FB), İsmail Kurt, Şeref Has, Sanlı Sarıalioğlu, Yusuf Tuna, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve bunların döneminde oynamış nice değerlerdir.

KARŞIYAKA DA; Ogün, Bulut, Baba Sabahattin, Gazcı Erol, Arif Dökel, Hacı Mustafa, Erol Baş, Gode Cengiz, Atilla, Büyük ve Küçük Uğurlar, Günay, Bedri, Ekrem, Erdinç, Saim, Ahmet Tuna, Vural, Moto Özcan, Kuş Argun, Yılmaz Aktaş, Enver(GS),

SALİHLİDE ise; başta ağabeyi Turgut, Sarı Necmi, Şombak Necdet, Berber Şerif, Dalaklı Yusuf, Tıs Tıs Nuri, Yıldır, Üstün, Aysın, İftar, Sarı İlhan, Akın, Utku, Zambo Hasan, Kaptan Zeki Güven, Galon Cengiz, Yüzbaşı Orhan, Moo Yaşar, Arap Önder.

Ben Burhan Gürel Karşıyaka da Oynamak ve Karşıyaka’lı olmaktan çok büyük onur ve gurur duymuş unutulmaz arasına ismini yazdırmıştır.

18 Mart 2014 tarihinde Karşıyaka’da vefat etmiştir.

IŞIKLAR İÇERİSİNDE YATSIN…