• 1912 Karşıyaka Derneği

Aileler-Kişiler

TAHİR SECDER AKINCI

1941 doğumlu Tahir Secder Akıncı, Kurtuluş Savaşı Gazisi, İstiklal Madalyalı Kara Mustafa lakaplı babasını iki yaşlarındayken kaybetmiş, annesi ile birlikte yaşamını sürdürmüş, bu nedenle Ayvalık, İzmir ve İzmir'deki çeşitli okullarda ilk ve orta eğitimini südürdükten sonra yüksek öğrenimini İzmir'deki o zamanki adıyla İktisadi Ticari Bilimler Yüksek okulunda tamamlamıştır. Askerliğini Siirt'te Yedeksubay olarak tamamlamış,  askerden sonra gazetecilik yapmış, Hürriyet Haber Ajansını yöneltmiştir. Bir süre Metaş'ta çalışmış, Evlenmiş ve kayınpederinin şirketi  Seyhan Elektrik'in  başına geçerek ticaret hayatına atılıp uzun yıllar ticaretle uğraşmıştır.

Karşıyaka Spor Kulübü içerisinde çok genç yaşlardan itibaren bulunarak,  60 yılı aşkın sürede, yelken sporculuğundan başlayıp kulüp üyeliğinden, KSK Yelken Şube Başkanlığı, Basketbol Şube yöneticiliği,  Ana Yönetim Kurulu üyeliği, Sicil Kurulu Başkanlığı, Divan Yönetim Kurulu üyelikleri gibi makamlarda kulübe hizmet vermiştir. Yaşamı boyunca Karşıyaka Spor Kulübünden başka hiçbir derneğe üye olmamış ancak Karşıyaka ile ilgili tüm derneklerin yanında yer almıştır.

İzmir ve Karşıyaka camiasında gerek spor, gerek sosyal yaşam, gerekse de iş dünyasının içerisinde olmuş,  tanınan ve bilinen bir yaşam sürmüştür. Özellikle 2001-2005 yılları arasında KSK Yelken Şubesi başkanlığında bulunurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ile olan yakın dostluğu ve arkadaşlığı sayesinde Yelken Tesislerinin yapımı, genişletilmesini sağlayarak KSK Yelken'in büyük bir atılım yapmasında önemli rol üstlenmiştir. Yelken Şube Başkanlığı döneminde kazanılan 2 dünya şampiyonluğu ve çeşitli ulusal ve uluslararası şampiyonluklarda hep kendisinin üstün çalışma ve gayretleri yer almıştır. Sevgili annesinin 2007 yılındaki vefatına kadar kendisi ile birlikte yaşadığı Karşıyaka'daki evinde ölünceye dek tek başına yaşamını sürdürmüştür.

Son yıllarda sağlığı bozulan, özellikle evinde düşerek kaburgasını kırması, bacak damarlarındaki tıkanıklık, astım, vertigo gibi rahatsızlıkları yaşamını önemli derecede etkilemiştir. Son olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine babasının mirası İstiklal Madalyası ile katılan ve 1 Kasım KSK'nin kuruluş gününde Örnekköy'deki kulübün kurularından Zühtü Işıl'ın kabri başındaki törene iştirak eden Secder Akıncı, 10 Kasım 2022 perşembe günü evinde vefat etmiş olarak bulunmuş ve aynı gün düzenlenen törenin ardından Örnekköy Mezarlığındaki annesinin kabri üzerine defnedilmiştir. Biri erkek diğeri kız olmak üzere iki çocuğu ve kızından bir toronu bulunan sevgili Tahir Secder Akıncı ağebeyimizi unutmayacağız.

Işıklar içerisinde uyusun.