• 1912 Karşıyaka Derneği

SÜMER ALİ CULHA

Sümer Ali Çulha

ÖZGEÇMİŞİ & FUTBOL HAYATI

1950’lı yıllarda Aydın vilayetinde bir futbolcu patlaması yaşandığı anlaşılıyor. Memleketin havasından mı suyundan mı, yoksa iş bilen bir hocanın keşfetmesi sayesinde mi bilinmez, bu yetenekli futbolcu kuşağı önce İzmir takımlarına dağılmış. Bunların bir kısmı orada fazla kalmayıp İstanbul’un büyük kulüplerine transfer olmuş. Sümer Çulha İzmir’e gelip kalanlardan. Futbol hayatı bugün aralarında büyük bir rekabet yaşanan iki İzmir kulübünde geçmiş. Artık yılın büyük bir bölümünü Burhaniye’de geçiren Sümer Çulha’nın anlatımıyla özgeçmişi ve spor hayatı:

“21 Aralık 1936 doğumluyum. Aydın Söke’de doğdum. Babam tam on dokuz sene askerlik yapmış. Yemen, Bağdat, Trablusgarp, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı bütün cephelerde bulunmuş. Bütün harpler bitip eve döndüğü zaman babaannem tanımamış onu. Annem İzmir Bornovalıydı. Babam önceleri manifatura tüccarlığı yaparmış. Daha önce Paris’ten vagonlarla mal gelirmiş. Sonra 1930’da dünyada büyük ekonomik kriz çıkınca Söke’de bir dükkâna kalmış sadece. Beş vakit namaz kılardı ama açık fikirli, sosyal bir insandı. O yüzden top oynamama karışmazdı.” 

“İlkokul ve ortaokulu Söke’de okudum. O tarihlerde Söke’de lise olmadığı için Aydın Lisesine gittim. Lisede futbol oynarken 1951-52 yıllarında Aydın karmasına seçildim. Kaya (Köstepen), Güven (Önüt), Doğan (Akı), Aykut (Akkor) hep beraber İzmir’e geldik. Ben evvela Altay’a gelmiştim. Turgutlulu Gönen’le birlikte idmanlara çıkıyorduk. Altay’da oynayan Coşkun Dağlıoğlu, Koç Mustafa da Aydın’dan gelmişti. Biz Aydın karması olarak on dört kişi olduğu gibi İzmir’e transfer olduk. Altay’da özel maçlarda oynadık. Transfer ayı gelince bir anlaşmazlık oldu, Gönen Altay’da kaldı, ben 1954’te Karşıyaka’ya transfer oldum. Aynı zamanda Karşıyaka’da özel akşam lisesinde okumaya devam ettim. Takımda şimdi olduğu gibi her sezon beş on kişi değişmezdi. İki üç oyuncu girerdi her sene yeni olarak. Takım başarısı da öyle gelirdi. Ben Karşıyaka’ya geldiğimde uzun süre kenarda bekledim.” 

"Aydın’dan ilk geldiğimiz zaman Kaya ve Doğan geri döndüler. İzmirsporlu Aykut da geri döndü, ben kaldım. Takımlardaki eski oyuncular dışarıdan gelenlere pek arkadaşça davranmazlardı. Profesyonellik yeni başlamıştı ama hâlâ amatörce bir hava vardı. Eskilerle kaynaşmak zordu. Benim gittiğim lise vardı da o sayede kaldım. Gönen de daha yakından geliyordu. Bana primler hariç 250 lira maaş, 2.500 lira da peşin para vermişti Karşıyaka kulübü. O zaman bir yüzbaşının maaşı 200 liraydı. Bunu kıyasladığımız zaman iyi bir paraydı. O sıralarda genç milli takım aday kadrosuna çağırılmıştım. Önce Ankara’da sonra İstanbul’da kampa girdik. Sonra Kaya, ben, Doğan çıkarıldık. Puşkaş Ergun’la Metin gitti milli takıma.”
“Ben Karşıyaka’ya geldiğim zaman kalede Petrica ve Hamamcı Mehmet vardı. Gazcı Erol, Küçük Erol, kaleci Akın, Ogün, Bulut gibi isimler oynuyordu Karşıyaka’da. İlk sağ açık olarak başladım. Sağ iç de oynuyordum. Balaşist isimli bir Macar antrenörümüz oldu. O beni orta sahaya aldı. Bu antrenör Torino’yu dünya şampiyonu yapmıştı. Korkunç bilgili bir insandı. Bize 1957’de gelmişti. Ertesi sene İzmir mahalli liginde şampiyon yapıp Milli Lige soktu. 1958 yılında İzmir’in en sevilen futbolcusu seçilmiştim.”


1958-59'da İzmir profesyonel liginin son şampiyonluğunu kazanan Karşıyaka takımı: 
Rafet, Akın, Yılmaz, Bulut, Sümer, Özgen, K. Erol, Özcan, Ogün, Oktay, Nevzat.


                                                      

“Balaşist antrenörken Ankara’da Hacettepe’yle oynadık, yendik. Ertesi gün Gençlerbirliği maçı vardı. Ben 41 derece ateşle yatıyordum. Aşağıda takım sayılıyor, benim oynamam mümkün değil. Takım stada on üç kişi gitmeye karar vermiş. Yedek olarak bir kaleci, bir de oyuncu var. On dördüncü adam yok. Antrenör takımı saymış, Özgen ‘ben hazır değilim, oynayamam demiş’. Balaşist tekrar yanıma geldi, ‘Sümer seni oynatacağım’ dedi. ‘Benim için sahaya çık, hiçbir şey istemiyorum senden, orada dur sadece,’ dedi. Bir terledim, açıldım maç saatine kadar. Sağ iç oynamıştım o maçta. Küçük Erol bir orta yaptı. İki kişi havada çarpıştı. Ben boş kaleye golü attım. O maçı 1-0 kazandık. Hayatımda o kadar kolay gol atmamıştım. Haftanın en iyi futbolcusu seçilip haftanın karmasına girmiştim.”

“Fener’in en hızlı olduğu zamanlarda burada maç yapacaktık. O zamanlar hemen sahaya çıkıp ısınamıyordun. Alsancak Stadında kenarda bir ısınma yeri vardı. Ogün bizden evvel çıkmış, ısınıyormuş. Tabelacı çocuğa bizim KSK’yı üste koyacaksın demiş. Çocuk da hayır olmaz demiş. Çocukla o yüzden kavga etmiş. İçeri geldi, çok öfkeliydi. Gittim tabelacı çocukla konuştum, KSK ismini üste koydurmaya ikna ettim. Ogün öfkesinden içeride ağlıyordu. Sonunda o maçı aldık. Can filan vardı Fener’de. O da unutamadığım olaylardan biridir.”

“İzmir’de çok iyi futbolcular vardı. Bayram Abiler, Tarık Abiler, Orçi Mustafa’lar unutulacak insanlar değil. Hele bizden evvel bir nesil var, Sait Altınordu, Fuat Göztepe, Karşıyaka’dan Galatasaray’a giden Laplap Lütfüler. Ödemişli Sabahattin, Demirspor’da oynamıştı. Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi futbolculardandı. İzmir futbolunun en büyüklerindendir. Santrhaf oynardı ama böyle futbolcu ben görmedim. Nereye koyarsan oynardı. Metin’in en iyi zamanlarında boyu 1.78 olmasına rağmen Metin’e top vurdurmazdı. Metin iki hamlede topa kafa vururdu. Önce havaya sıçrar, sonra kafa vururdu. Sabahattin onun başından top alırdı, çok akıllı futbolcuydu. Demirspor’dan Karşıyaka’ya geldi, biz lig şampiyonu olduk. Ben Göztepe’ye gittim o 1960’ta futbolu bıraktı. Baba Rafet de büyük futbolcuydu, Fenerbahçe’de oynadı. Oradan geldi. Aslında Eskişehirlidir. Basri ile birlikte Fener’e gitmişti. Tarık Gençay, Bayram Dinsel, Göztepeli Emin, bir de Sabahattin, bu dördü İzmir’in en büyük futbolcularıydı. Sonra bizim kuşak geldi.”

“Karşıyaka’ya Balaşist’ten sonra Adnan (Süvari) Abi geldi. O daha sonra Göztepe’ye geçince beni de oraya aldı. O zaman İzmir’de en büyük parayı aldım. O zamanlar Kadri Aytaç 55 bine Karagümrük’e gitmişti. Bana 45 bin lira verildi. Transfere iki üç gün kala bir arabayla beni alıp bir yere götürmüşlerdi. Ben yarı paraya Karşıyaka’da kalmak istedim ama Selçuk (Yaşar) Abi o parayı veremeyiz dedi. Ogün de aynı şekilde gitti. Zeki de İzmirspor’a aynı sebeplerle gitti. Karşıyaka kendi evlatlarına sahip çıkamadı. Hatta Adnan Süvari Ogün’ü, Bulut’u, Küçük Erol’u da almak için benden yardım istedi. Bu takımı yaparsam değil İzmir’in, Türkiye’nin en iyi takımı olur demişti. ‘Adnan Abi ben Karşıyaka’da otururken böyle bir şey yapamam,’ dedim. Ben Göztepe’de futbol oynarken nişan yemeğimi burada yapmıştım. Şimdi ikisi düşman gibi.” 

“Şu resmi bilhassa getirdim.1963 yılına ait. Bu benim nişanım. Bu avukat Riyaz Kayıhan (Ümit Kayıhan’ın babası). Altınordu’da yöneticilik yapmıştı. O zamanki dostluklara bak. Maç biterdi, kardeş gibi sahadan çıkardık. Sahada mücadele ederdik ama kavga etmezdik. Çirkin tezahürat çok ender olurdu ve yapanı sustururlardı.” 
“Göztepe’de oynamaya başladığım sırada Bahri Galatasaray’a gidince kulübe 90 bin lira gelmişti. Yönetici Saffet Kuyaş o parayla üç dört oyuncu aldı. Çağlayan geldi, Talat amatör olarak geldi mesela. Göztepe’deyken İstanbul’da bir Galatasaray maçına çıkmıştık. Yenerlerse şampiyon olacaklardı, puan kaybederlerse Fenerbahçe şampiyon oluyordu. Bütün tribünler gelin gibi süslenmişti. Saha kenarına portatif tribünler kurulmuştu. Tacı zor atıyorduk. Galatasaray’da Kadri, Turgay, Metin, Suat yani çok kuvvetli bir kadro vardı. 2-1 kazandık o maçı. Göztepe’de unutamadığım bir maç daha var. Yanılmıyorsam 1965’te İzmir’de bir Ankaragücü maçı oynamıştık. Topa orta yapmak için vurmuştum, top gitti doksana takıldı. Ertesi gün gazetede ‘Sümer topu iğneyi iplikten geçirir gibi köşeye bırakıverdi,” diye yazmıştı.” 

Göztepe on biri. Ayaktakiler: Erdoğan, Cahit, Ayhan, Nevzat,
Gürsel, Önder. Oturanlar: Hakkı, Tuncer, Sedat, Sümer, Güler.

“Benim oynadığım Karşıyaka da, Göztepe de çok iyi takımlardı. Eskiden idmana çıktığımız zaman önce topla biraz oynardık. Sonra antrenör gelince ısınma hareketleri yapılırdı. Genç takımla idman maçı yapacaktık. Kaleci Ali o zaman genç takımda sol açık, Halil de kaleci oynuyormuş. Biz maçtan önce kaleye şut çekiyorduk. Kaleye de Ali geçmişti. O sırada bizim kalecimiz Erdoğan sakatlanmıştı, bir tek Burhan kalmıştı. Adnan Abi’ye bu çocukla bir ilgilensene dedik. O şekilde A takımı kadrosuna aldık. Seracettin o sene Lefter’le kavga edip Fenerbahçe’den bize gelmişti. O sıralarda İstanbul’da Fenerbahçe’yle maçımız vardı. O maçta Ali oynadı. İki üç tane topa uzandı, bir anormal kurtarış yaptı. Maç 0-0 bitti. Bütün gazeteler Ali’den bahsetmişti. Nur içinde yatsın Adnan Abi çok beyefendi bir insandı. Dört beş lisan bilirdi. Konuştuğu zaman bir profesör ders verir gibi dinlerdik. Türkiye’de futbolu en iyi oynatan kişidir. Balaşist bize futbolun nasıl oynanacağını öğretmişti, Adnan Abi de nasıl iyi oynanacağını öğretti. Ben rakibe göre tedbir almayayım, rakip beni düşünsün zihniyetine sahipti.” 

“1960-65 arası Göztepe’de oynadım. Ayrılırken yerime Küçük Mehmet’i zorla aldırdım, Adnan Abi’ye adeta yalvardım. Benim Karşıyaka’da kayınpederimden devraldığım işim vardı, onun başına dönmek mecburiyetindeydim. 1965-70 arası tekrar Karşıyaka’da oynadım. Sporculuk hayatımda en çok üzüldüğüm olaylardan biri, Karşıyaka’ya döndüğüm zaman İstanbulspor’un düşüşüydü. Aydemir, Kasapoğlu, İhsan gibi isimler Türk futboluna büyük hizmeti olan oyunculardı. Türkiye’de futbolu güzelleştiren birkaç takım vardı Göztepe, Gençlerbirliği gibi. İstanbulspor da bu takımlardan biriydi. Bizimle oynadıkları maçta düştüler. O gün takım kaptanıydım. Üzüle üzüle oynadık o maçı.” 


“Unutamayacağım bir gece maçı var. Türkiye’de oynanan ilk gece maçı diyebiliriz. 19 Mayıs Stadında Şekerspor-Göztepe maçı oynandı. Stat güya ışıklandırılmış ama projektörler tribünlere karşılıklı dizilmiş, sahayı değil de havayı aydınlatıyor. Topa vuruyorsun, biraz ileri gitti mi göremiyorsun. Yağmurlu bir havaydı. Top görünmüyor. Biraz sonra hakem oyunu durdurdu. Soyunma odasına gidip yarım saat bekledik. Sonra çıktık sahaya, topu fosforla boyamışlardı. O şartlarda top oynadık. Oyuncu değiştirme yoktu. Ben Göztepe’deyken bir Demirspor maçında son on dakika kaleye geçmiştim. Karşıyaka’da kaleci hariç oynamadığım yer kalmadı. Ogün mesela Karşıyaka’da oynarken ayağı kırılmıştı. Sol açığa geç dediler. O kırık ayakla maçı tamamladı. Şimdiki futbolcular cennette yaşıyorlar. Sakatlandığımız zaman ya İstanbul’a masör Yorgo’ya giderdik, ya da kaplıcalara. Yorgo sıcak parafinle tedavi yapardı. Bir de ayakkabı meselesi vardı. Ayakkabıları biz futbolcular kendimiz yaptırırdık. Ayakkabı için Dinyakos’a sipariş verirdik ama parayı altı ay evvelden verirdik.”

Seksenli yıllarda iş yerinde.

“Profesyoneldik ama amatör ruhla oynardık. Formamızı ıslatırdık. Bugün bakıyorsun, atıyor kendini yere, bir daha kalkmaz bu adam diyorsun. Karşıyaka’ya geldik, Karşıyakalıdan çok Karşıyakalı olduk. Biz spor ahlakını kulüplerimizden aldık. Hiçbir zaman kulübümüzü satmadık. Paramızı aldık veya alamadık, çıktık oynadık. Göztepe’deyken mesela Galatasaray’ı İstanbul’da yenip şampiyonluktan edince 50 lira pirim aldık, buraya gelince 100 liraya çıktı o pirim. Nadi Gözen diye cildiye doktoru bir kafile başkanımız vardı, cebinden 700 lirayı bize dağıttı pirim olarak. Yani o zaman kulüplerin halinin düşünün, kulüp doğru dürüst pirim veremiyordu ama biz formamız için oynamayı seviyorduk.”


Sümer Çulha 1970’te futbolu bıraktıktan sonra kayınpederinin işini devraldığı için faal olarak futbolla ilgilenememiş. Bütün Karşıyakalıların iyi bildiği tarihi Ömerağa mandırasını şarküteri çizgisine çekmiş. Birkaç yıl önce işleri oğullarına devreden Sümer Çulha yılın büyük bir kısmını Burhaniye’deki yazlığında, kış aylarını Karşıyaka’da geçiriyor. Hemen her gün Karşıyaka kulübüne giderek eski arkadaşlarıyla görüşüyor.

Not: Sayın Sümer Ali Çulha 21 Mayıs 2023 tarihinde Karşıyaka’da vefat etti.

IŞIKLAR İÇERİSİNDE YATSIN


Alıntı : http://dinyakoskrampon.blogspot.com.tr


FUTBOLCULUK YAŞAMINDA OYNADIĞI RESMİ MAÇLAR

1955-1956 - İZMİR PROFESYONEL LİGİ - KARŞIYAKA

09.10.1955             Karşıyaka         3 - 2           Göztepe                 
          
29.10.1955             Karşıyaka         0 - 0           İ.Demir                 
          
06.11.1955             Karşıyaka         3 - 0           Altınordu                 
          
27.11.1955             Karşıyaka         2 - 2           İzmirspor                 
          
03.12.1955             Karşıyaka         4 - 1           Ülküspor                 
          
11.12.1955             Karşıyaka         1 - 1           Altay                 
          
17.12.1955             Egespor           0 - 4         Karşıyaka                 
          
24.12.1955             Karşıyaka         1 - 1           Yün Pamuk                 
          
31.12.1955             Karşıyaka         4 - 1           İ.Kültür                  
          
18.02.1956             Altınordu           1 - 2         Karşıyaka                 
          
26.02.1956             İzmirspor           4 - 3         Karşıyaka                  
          
08.04.1956             İ.Demir           3 - 2         Karşıyaka                 
          
15.04.1956             Karşıyaka         3 - 0           Egespor                 
          
22.04.1956             Altay            5 - 2         Karşıyaka                 
          
29.04.1956             İ.Kültür           2 - 1         Karşıyaka                 
          
05.05.1956             Yün Pamuk           1 - 3         Karşıyaka                 
          
03.06.1956             Ülküspor           1 - 5         Karşıyaka                 
          
10.06.1956             Göztepe           3 - 0         Karşıyaka             

Karşıyaka lig 3. oldu.


1956-1957 - İZMİR PROFESYONEL  LİGİ 

07.10.1956             İzmirspor           1 - 2         Karşıyaka             
          
10.10.1956             Karşıyaka         0 - 0           Yün Pamuk                 
          
23.10.1956             Altay                      1 - 1         Karşıyaka                 
          
03.11.1956             Karşıyaka         1 - 1           İ.Kültür                 
          
18.11.1956             Altınordu           3 - 1         Karşıyaka                 
          
01.12.1956             Karşıyaka         0 - 1           Ülküspor                 
          
08.12.1956             İ.Demir           1 - 1         Karşıyaka                 
          
12.12.1956             Egespor           1 - 3         Karşıyaka                 
          
22.12.1956             Göztepe           2 - 1         Karşıyaka                 
          
03.02.1957             Karşıyaka         0 - 2           İzmirspor                 
          
09.02.1957             Yün Pamuk           0 - 2         Karşıyaka             
          
17.02.1957             Karşıyaka         0 - 2           Altay                 
          
22.02.1957             İ.Kültür           5 - 1         Karşıyaka                 
          
16.03.1957             Karşıyaka         2 - 2           Göztepe                 
          
23.03.1957             Karşıyaka         1 - 2           Altınordu                  
          
30.03.1957             Ülküspor           2 - 0         Karşıyaka                 
          
06.04.1957             Karşıyaka         1 - 1           İ.Demir        
          
20.04.1957             Karşıyaka         2 - 0           Egespor   
        
Federasyon Kupası 1.Kademe 1.Ön Eleme
24.11.1956             İ.Demir           1 - 0         Karşıyaka         

KSK lig 8. oldu.

 

1957- 1958 - İZMİR PROFESYONEL  LİGİ 


22.09.1957             Karşıyaka         2 - 1           Göztepe                 
          
28.09.1957             İ.Demir           1 - 1         Karşıyaka         
          
13.10.1957             Altınordu           1 - 1         Karşıyaka                 
          
20.10.1957             Karşıyaka         1 - 0           İ.Kültür            
          
03.11.1957             İzmirspor           1 - 0         Karşıyaka             
          
08.11.1957             Karşıyaka         1 - 2           Yün Pamuk             
      
17.11.1957             Altay                       0 - 1         Karşıyaka           
      
08.12.1957             Karşıyaka         3 - 3           Ülküspor             
      
11.12.1957             Karşıyaka         3 - 1           Egespor                 
          
01.02.1958             Göztepe           1 - 1         Karşıyaka         
          
08.02.1958             Karşıyaka         1 - 1           İ.Demir             
          
16.02.1958             Karşıyaka         3 - 2           Altınordu             
          
22.02.1958             İ.Kültür           0 - 1         Karşıyaka                 
          
16.03.1958             Karşıyaka         0 - 0           İzmirspor                 
          
22.03.1958             Yün Pamuk           1 - 3         Karşıyaka   
          
30.03.1958             Karşıyaka         2 - 1           Altay      
      
24.04.1958             Egespor           1 - 3         Karşıyaka         

04.05.1958             Ülküspor           2 - 2         Karşıyaka        
      

Federasyon Kupası 1.Kademe 2.Ön Eleme
26.01.1958             Ülküspor           2 - 1         Karşıyaka             
          
Federasyon Kupası 1.Kademe 1.Ön Eleme
05.01.1958             Karşıyaka         0 - 0           İ.Kültür         
      
12.01.1958             Karşıyaka         3 - 1           İ.Kültür             
KSK Lig 3. sü oldu.

1958 -1959  İZMİR PROFESYONEL LİGİ 

31.08.1958             İzmirspor           0 - 1         Karşıyaka             
          
06.09.1958             Altınordu           0 - 5         Karşıyaka                 
          
13.09.1958             Egespor           0 - 3         Karşıyaka                 
          
21.09.1958             Altay           2 - 1         Karşıyaka                 
          
28.09.1958             Göztepe           0 - 3         Karşıyaka             
          
04.10.1958             İ.Demir           0 - 1         Karşıyaka             
          
11.10.1958             Karşıyaka         2 - 2           Yün Pamuk                 
          
19.10.1958             Karşıyaka         0 - 0           Ülküspor                 
          
26.10.1958             Karşıyaka         1 - 1           İ.Kültür                 
          
30.11.1958             Karşıyaka         0 - 0           İzmirspor             
          
07.12.1958             Karşıyaka         2 - 1           Altınordu             
          
10.12.1958             Karşıyaka         8 - 0           Egespor             
          
21.12.1958             Karşıyaka         1 - 0           Altay                 
          
28.12.1958             Karşıyaka         0 - 0           Göztepe         
          
03.01.1959             Karşıyaka         1 - 0           İ.Demir             
          
10.01.1959             Yün Pamuk           0 - 3         Karşıyaka             
          
18.01.1959             Ülküspor           1 - 2         Karşıyaka             
          
25.01.1959             İ.Kültür           1 - 1         Karşıyaka   

KSK ŞAMPİYON OLDU ve başlayacak 1. lige katılma hakkı elde etti.


Türkiye Liginde oynadığı maçları :

Toplam : 9 sezon, 236 maç, 231 maç ilk onbir, 5 gol, 21093 dakika

1959 yılı  - KARŞIYAKA
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)

28.02.1959    Galatasaray    1 - 1    Karşıyaka                            
01.03.1959    Adalet      0 - 0    Karşıyaka                            
08.03.1959    Göztepe     3 - 2    Karşıyaka                            
14.03.1959    Ankara Demir    1 - 0    Karşıyaka                             
15.03.1959    Gençlerbirliği    1 - 1    Karşıyaka                           
21.03.1959    Karşıyaka    0 - 1    Galatasaray                            
22.03.1959    Karşıyaka    2 - 0    Vefa                                    
11.04.1959    Karşıyaka    0 - 3    Karagümrük                            
12.04.1959    Karşıyaka    3 - 1    Adalet                                    
19.04.1959    Karşıyaka    0 - 3    Göztepe                                   
02.05.1959    Karagümrük    2 - 2    Karşıyaka                            
03.05.1959    Vefa          3 - 0    Karşıyaka                             
16.05.1959    Karşıyaka    1 - 1    Ankara Demirspor                          
17.05.1959    Karşıyaka    1 - 1    Gençlerbirliği     


KSK KADROSU :

    Akın Barhan    
    Erdoğan Akın    
    Nevzat Taşhan    
    Sümer Çulha    
    Yılmaz Doğangenç    
    Erol Özışıkçılar    
    Gürkan Başoğlu    
    Baba Rafet    
    Özcan Öngen    
    Kemal Örgev    
    Erol Erkal    
    Ogün Altıparmak    
    Selim Taylan    
    Muammer Gelmin            
    Özgenç Karasel            
    Erdinç Demiralp            
    Bulut Ataerk

1959-1960 sezonu  -  KARŞIYAKA
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)

29.08.1959    İzmirspor    1 - 2    Karşıyaka                            
06.09.1959    Göztepe     1 - 0    Karşıyaka                            
19.09.1959    Karşıyaka    2 - 0    Altay                            
20.09.1959    Karşıyaka    0 - 3    Ankara Demirspor                        
27.09.1959    Karşıyaka    1 - 3    Altınordu                            
03.10.1959    Vefa          0 - 4    Karşıyaka                            
04.10.1959    Fenerbahçe    4 - 1    Karşıyaka                            
10.10.1959    Şekerhilâl    1 - 0    Karşıyaka                            
11.10.1959    Ankaragücü    3 - 1    Karşıyaka                        
17.10.1959    Adalet      2 - 1    Karşıyaka    1                       
18.10.1959    Beykoz      1 - 0    Karşıyaka                            
31.10.1959    Karşıyaka    1 - 2    İstanbulspor                            
01.11.1959    Karşıyaka    2 - 0    Feriköy                        
28.11.1959    Kasımpaşa    0 - 0    Karşıyaka                            
29.11.1959    Beşiktaş    6 - 0    Karşıyaka                            
05.12.1959    Karşıyaka    0 - 1    Gençlerbirliği                            
12.12.1959    Karşıyaka    3 - 1    Karagümrük                            
13.12.1959    Karşıyaka    0 - 0    Galatasaray                            
30.01.1960    Karşıyaka    1 - 1    Ankaragücü                            
31.01.1960    Karşıyaka    2 - 0    Şekerhilâl                            
13.02.1960    Karşıyaka    2 - 1    Beykoz                         
14.02.1960    Karşıyaka    1 - 0    Adalet                            
12.03.1960    Karşıyaka    2 - 2    Fenerbahçe                            
13.03.1960    Karşıyaka    1 - 1    Vefa                                    
26.03.1960    Karşıyaka    0 - 2    Beşiktaş                            
27.03.1960    Karşıyaka    0 - 0    Kasımpaşa                        
02.04.1960    Feriköy     2 - 0    Karşıyaka                            
03.04.1960    İstanbulspor    1 - 0    Karşıyaka                        
09.04.1960    Karşıyaka    1 - 1    Göztepe                       
10.04.1960    Karşıyaka    0 - 1    İzmirspor                        
16.04.1960    Altınordu    1 - 3    Karşıyaka                            
23.04.1960    Galatasaray    5 - 0    Karşıyaka                            
24.04.1960    Karagümrük    1 - 2    Karşıyaka                            
08.05.1960    Altay        0 - 1    Karşıyaka                            
14.05.1960    Ankara Demir    0 - 1    Karşıyaka                            
21.05.1960    Hacettepe    1 - 4    Karşıyaka                            
22.05.1960    Gençlerbirliği    2 - 2    Karşıyaka


KSK KADROSU :
Muhip Çağlıdil
Erdinç Sakızlıoğlu
Erdoğan Akın
Sencer Orfanlı
Sümer Çulha
Necati Özyıldırım
Nevzat Taşhan
Erol Özışıkçılar
Şevket Gülen
Sabahattin Haskan
Özcan Öngen
Rafet
Kemal Örgev
Ogün Altıparmak
Argun Akmoral
Bulut Ataerk
Zeki Şensan
Muammer Gelmin
Erol Erkal
Niyazi Camgöz
Özcan
Bülent


1960-1961 sezonu - GÖZTEPE
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)

27.08.1960    Kasımpaşa    0 - 0    Göztepe                            
28.08.1960    Beşiktaş    3 - 1    Göztepe                        
11.09.1960    Fenerbahçe    3 - 1    Göztepe                            
17.09.1960    Karşıyaka    0 - 0    Göztepe                            
18.09.1960    Altay        2 - 2    Göztepe                            
28.09.1960    Göztepe     3 - 2    Beykoz                            
08.10.1960    Adana Demir    2 - 1    Göztepe                            
09.10.1960    Gençlerbirliği    2 - 2    Göztepe                            
25.10.1960    Göztepe     3 - 1    Feriköy                            
29.10.1960    PTT          1 - 1    Göztepe                        
30.10.1960    Şekerhilâl    1 - 0    Göztepe                            
05.11.1960    İstanbulspor    2 - 1    Göztepe                            
06.11.1960    Karagümrük    2 - 0    Göztepe                            
03.12.1960    Göztepe     3 - 1    Ankara Demirspor                   
04.12.1960    Göztepe     1 - 1    Ankaragücü                    
11.12.1960    Göztepe     1 - 3    Galatasaray                        
31.12.1960    İzmirspor    0 - 1    Göztepe                            
01.01.1961    Altınordu    0 - 1    Göztepe                        
03.01.1961    Göztepe     0 - 1    Vefa                            
21.01.1961    Göztepe     1 - 3    Kasımpaşa                        
22.01.1961    Göztepe     2 - 1    Karagümrük                        
11.02.1961    Feriköy     2 - 1    Göztepe                        
12.02.1961    Galatasaray    4 - 0    Göztepe                            
18.02.1961    Ankaragücü    0 - 0    Göztepe                            
19.02.1961    Ankara Demir    1 - 0    Göztepe                        
05.03.1961    Göztepe     2 - 6    Karşıyaka                        
12.03.1961    Vefa          1 - 0    Göztepe                            
19.03.1961    Göztepe     1 - 1    PTT                            
20.03.1961    Göztepe     0 - 0    Şekerhilâl                        
26.03.1961    Göztepe     0 - 1    Fenerbahçe                    
02.04.1961    Göztepe     0 - 3    Beşiktaş                        
09.04.1961    Göztepe     2 - 1    İzmirspor                        
19.04.1961    Göztepe     1 - 0    Altınordu                        
23.04.1961    Göztepe     3 - 1    İstanbulspor                        
26.04.1961    Beykoz      0 - 0    Göztepe                            
21.05.1961    Göztepe     1 - 0    Altay                            
03.06.1961    Göztepe     2 - 1    Gençlerbirliği                    
04.06.1961    Göztepe     2 - 0    Adana Demirspor    

GÖZTEPE KADROSU :

Burhan Şeflek    
Erdoğan Şentürk    
Sümer Çulha    
Önder Sapanlı
Çağlayan Derebaşı
Vedat
Nevzat Güzelırmak
Sedat Çağlayan    
Talat Özkarslı
Ayhan Türközü
Cavit Ellier
Seracettin Kırklar
Mustafa Orçinos
Abdürrahim Erdölek
Gürsel Aksel
Tuncer Çeliktaş
Hakkı İyibilir
Güler Aksel
Ali Erener
Muzaffer
Fikret
Atilla Çelikkaleli
Fevzi Zemzem

1961-1962 sezonu - GÖZTEPE
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)


27.08.1961    İzmirspor    1 - 0    Göztepe                            
02.09.1961    Beykoz      2 - 2    Göztepe                            
03.09.1961    Fenerbahçe       5 - 1    Göztepe                            
16.09.1961    Göztepe     1 - 1    Galatasaray                        
17.09.1961    Göztepe     2 - 0    Feriköy                            
30.09.1961    Göztepe     1 - 1    Beşiktaş                        
01.10.1961    Göztepe     0 - 0    Karagümrük                        
21.10.1961    Göztepe     0 - 0    Ankaragücü                        
22.10.1961    Göztepe     2 - 0    Şekerhilâl                        
04.11.1961    Göztepe     0 - 2    Altay                            
05.11.1961    Karşıyaka    2 - 2    Göztepe                            
11.11.1961    Altınordu    2 - 0    Göztepe                            
09.12.1961    Gençlerbirliği    0 - 1    Göztepe                            
10.12.1961    PTT          1 - 1    Göztepe                            
30.12.1961    Vefa          3 - 1    Göztepe                            
31.12.1961    Kasımpaşa    1 - 1    Göztepe                            
07.01.1962    Göztepe     1 - 1    Ankara Demirspor                   
20.01.1962    Yeşildirek    2 - 1    Göztepe                            
21.01.1962    İstanbulspor    0 - 0    Göztepe                            
17.02.1962    Göztepe    2 - 2    Beykoz                            
18.02.1962    Göztepe     0 - 0    Kasımpaşa                        
24.02.1962    Göztepe     2 - 0    Karşıyaka                        
25.02.1962    Göztepe     0 - 0    Altınordu                        
03.03.1962    Ankara Demir    2 - 2    Göztepe                            
04.03.1962    Ankaragücü    1 - 2    Göztepe                            
31.03.1962    Beşiktaş    2 - 1    Göztepe                            
01.04.1962    Karagümrük    1 - 1    Göztepe                            
15.04.1962    Göztepe     2 - 1    İzmirspor                    
21.04.1962    Göztepe     0 - 0    İstanbulspor                        
22.04.1962    Göztepe     3 - 2    Gençlerbirliği                        
05.05.1962    Göztepe     1 - 1    Vefa                            
06.05.1962    Göztepe     0 - 1    Fenerbahçe                        
23.05.1962    Şekerhilâl    0 - 1    Göztepe                            
26.05.1962    Göztepe     5 - 2    Yeşildirek                    
27.05.1962    Altay        2 - 1    Göztepe                        
03.06.1962    Göztepe     2 - 1    PTT                        
09.06.1962    Feriköy     0 - 2    Göztepe                            
10.06.1962    Galatasaray    0 - 2    Göztepe 

          

GÖZTEPE KADROSU :

Burhan Şeflek
Ali Artuner
Nevzat Okuyucu
Sümer Çulha
Çağlayan Derebaşı
Kamil Sönmezler
Nevzat Güzelırmak
Abdürrahim Erdölek
Seracettin Kırklar
Sedat Çağlayan
İzzet Kaylı
Ceyhan Yazar
Şevket Kameroğlu
Gürsel Aksel
Ali Rıza Odman
Hakkı İyibilir
Halil Kiraz
Özcan Altuğ
Yılmaz
Tuncer Çeliktaş
Nihat Yayöz
Güler Aksel
Atilla Çelikkaleli
Atakan
Fevzi Zemzem

1962-1963 sezonu - GÖZTEPE
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)


09.09.1962    Göztepe     2 - 1    Altay                            
22.09.1962    Göztepe     0 - 1    Galatasaray                            
23.09.1962    Göztepe     1 - 0    Feriköy                            
29.09.1962    Karagümrük    3 - 0    Göztepe                        
30.09.1962    Beyoğluspor    1 - 3    Göztepe                            
27.10.1962    Beykoz      2 - 1    Göztepe                            
04.11.1962    Karşıyaka    1 - 0    Göztepe                            
17.11.1962    Şekerhilâl    1 - 3    Göztepe                            
18.11.1962    Ankara Demir   1 - 1    Göztepe                            
23.12.1962    Göztepe     1 - 3    Gençlerbirliği                        
05.01.1963    Göztepe     0 - 0    Altay                            
19.01.1963    Göztepe     1 - 0    Ankara Demirspor                   
20.01.1963    Göztepe     3 - 1    Şekerhilâl                        
02.02.1963    Göztepe     5 - 0    Beyoğluspor                        
03.02.1963    Göztepe     0 - 1    Karagümrük                    
10.02.1963    Galatasaray    3 - 1    Göztepe                    
03.03.1963    Göztepe     1 - 1    Beykoz                        
09.03.1963    Gençlerbirliği    3 - 2    Göztepe                        
20.03.1963    Feriköy     0 - 1    Göztepe                        
Türkiye Kupası - Kupa 3.Kademe
30.10.1962    Beşiktaş    0 - 0    Göztepe                            
31.10.1962    Beşiktaş    1 - 1    Göztepe                            
Kupa Çeyrek Final
13.02.1963    Fenerbahçe    3 - 2    Göztepe                   
31.03.1963    Göztepe    2 - 2    Fenerbahçe  

                                           
GÖZTEPE KADROSU :
Ali Artuner
Nevzat Okuyucu
Çağlayan Derebaşı
Sümer Çulha
Kamil Sönmezler
Yılmaz Akgün
Seracettin Kırklar
Nevzat Güzelırmak
Sedat Çağlayan
Abdürrahim Erdölek
İzzet Kaylı
Ceyhan Yazar
Gürsel Aksel
Halil Kiraz
Fevzi Zemzem
Ali Rıza Odman
Nihat Yayöz
Özgenç Karasel
 

Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)
31.08.1963    Göztepe     4 - 1    Altınordu                    
14.09.1963    Göztepe     2 - 1    Ankaragücü    1                   
15.09.1963    Göztepe     0 - 0    Gençlerbirliği                        
06.10.1963    Göztepe     1 - 0    İzmirspor                        
13.10.1963    İstanbulspor    1 - 2    Göztepe                        
09.11.1963    Hacettepe    2 - 2    Göztepe                        
16.11.1963    Göztepe     1 - 0    Altay                            
23.11.1963    Göztepe     1 - 1    Fenerbahçe                        
24.11.1963    Göztepe     0 - 0    Feriköy                        
08.12.1963    Galatasaray    0 - 0    Göztepe                        
14.12.1963    Beşiktaş    2 - 1    Göztepe                        
08.02.1964    İzmirspor    0 - 0    Göztepe                        
16.02.1964    Altay        2 - 0    Göztepe                        
22.02.1964    Göztepe     3 - 2    Beyoğluspor                        
23.02.1964    Göztepe     3 - 2    Beşiktaş                        
07.03.1964    Göztepe     0 - 1    İstanbulspor                        
15.03.1964    Ankara Demir    3 - 0    Göztepe                        
22.03.1964    Göztepe     0 - 0    Beykoz                        
28.03.1964    Göztepe     2 - 0    PTT                            
29.03.1964    Göztepe     1 - 0    Hacettepe                        
04.04.1964    Feriköy     0 - 0    Göztepe                        
05.04.1964    Fenerbahçe    3 - 2    Göztepe                            
09.05.1964    Ankaragücü    1 - 2    Göztepe                            
10.05.1964    Gençlerbirliği    1 - 3    Göztepe                            
Türkiye Kupası -Kupa 3.Kademe 1.Ön Eleme
15.01.1964    Göztepe    5 - 2    İzmir Demirspor                                                       

GÖZTEPE KADROSU :
Ali Artuner    
Nevzat Okuyucu    
Çağlayan Derebaşı
Sümer Çulha    
Ekrem Koldaş    
Kamil Sönmezler    
Aytaç Eker    
İzzet Kaylı    
Seracettin Kırklar
Nevzat Güzelırmak
Sedat Çağlayan    
Ceyhan Yazar    
Abdürrahim Erdölek
Gürsel Aksel    
Fevzi Zemzem    
Nihat Yayöz    
Halil Kiraz    
Cenap Doruk    
Tuncer Çeliktaş    
Yavuz Yavman    
Yücel Özkan                              Lig 5. si oldular

 

 

1964-1965 sezonu – GÖZTEPE :
Türkiye 1.Ligi (Spor Toto Süper Ligi)

04.10.1964    Göztepe     1 - 1    İzmirspor                                  
24.10.1964    Gençlerbirliği    1 - 0    Göztepe                            
30.01.1965    Altay        0 - 1    Göztepe                            
06.02.1965    Altınordu     3 - 0    Göztepe                            

Türkiye Kupası -Kupa 3.Kademe
17.01.1965    Hacettepe    3 - 1    Göztepe                            
Türkiye Spor-Toto Kupası
10.01.1965    PTT          3 - 1    Göztepe                                       


GÖZTEPE KADROSU :
Seyfi Talay
Nevzat Okuyucu
Ali Artuner
Ekrem Koldaş
Kamil Sönmezler
Sümer Çulha
Çağlayan Derebaşı
Sabahattin Kuruoğlu
Ceyhan Yazar
İzzet Kaylı
Sedat Çağlayan
Mehmet Aydın
Nevzat Güzelırmak
Mehmet Ergon
Nihat Yayöz
Fevzi Zemzem
Gürsel Aksel
Ertan Öznur
Cengiz Karakayalı
Cenap Doruk
Yavuz Yavman
Yücel Özkan
Halil Kiraz

Lig 4. sü oldular


1965-1966 sezonu - Karşıyaka :
Türkiye 2.Futbol Ligi Grup B


04.09.1965    Toprakspor    1 - 1    Karşıyaka                            
12.09.1965    Karşıyaka    2 - 1    Beylerbeyi                            
26.09.1965    Karşıyaka    0 - 3    Eskişehirspor                        
16.10.1965    Ankara Güneş    0 - 0    Karşıyaka                                
23.10.1965    Yeşildirek    1 - 1    Karşıyaka                            
31.10.1965    Karşıyaka    3 - 2    Konyaspor                            
07.11.1965    Samsunspor    3 - 0    Karşıyaka                            
14.11.1965    Karşıyaka    0 - 0    Bursaspor                            
04.12.1965    Karşıyaka    2 - 1    Toprakspor                            
19.12.1965    Kasımpaşa    1 - 0    Karşıyaka                            
16.01.1966    Karşıyaka    1 - 1    Ankara Güneşspor                        
22.01.1966    Karşıyaka    1 - 0    Yeşildirek                            
30.01.1966    Konyaspor    4 - 0    Karşıyaka                            
05.02.1966    Karşıyaka    1 - 0    Samsunspor                            
13.02.1966    Bursaspor    2 - 0    Karşıyaka                            

Türkiye Kupası
Kupa 3.Kademe 1.Ön Eleme
05.01.1966    Göztepe    3 - 1    Karşıyaka    1
                

KSK KADROSU :
Burhan Şeflek    
Salih Gürel    
Sümer Çulha    
Saim Çınar    
Sıddık İştipligil
Mehmet Kiraz    
Erol Baş
Mehmet    
Özcan Öngen
Samim    
Cenap Öztezel    
Osman Edinsel    
Selçuk Duyar
Tayfun Akıncı
Bulut Ataerk    
Atilla Biçer    
Burhan Gürel    
Mehmet Ali Konuk
Doğan Akı    
Bülent Özatakul    
Salih    
Erdoğan Erkoç    
Hayri Yıldırım    
Ediz Kurt    
Recep Yetkin,  Galip

KSK Danıştay’da açtığı  davasını kazanarak 1. lige döndü.


1966-1967 sezonu - Karşıyaka :
Türkiye 1.Ligi - Spor Toto Süper Ligi

25.09.1966    Altay        0 - 0    Karşıyaka                            
09.10.1966    Karşıyaka    0 - 2    PTT                                       
06.11.1966    Karşıyaka    0 - 1    Beşiktaş                            
13.11.1966    Hacettepe    1 - 0    Karşıyaka                            
20.11.1966    Karşıyaka    0 - 0    Fenerbahçe                            
27.11.1966    Karşıyaka    0 - 1    Göztepe                        
11.12.1966    İzmirspor    1 - 0    Karşıyaka                            
17.12.1966    Ankara Demir    2 - 1    Karşıyaka                            
25.12.1966    Karşıyaka    1 - 1    Ankaragücü                            
07.01.1967    Karşıyaka    2 - 1    İstanbulspor                            
15.01.1967    Feriköy     0 - 0    Karşıyaka                            
22.01.1967    Altınordu    1 - 2    Karşıyaka                            
04.02.1967    Karşıyaka    1 - 0    Feriköy                               
12.02.1967    Eskişehirspor    1 - 0    Karşıyaka                            
26.02.1967    Karşıyaka    1 - 0    Altay                                        
05.03.1967    PTT          4 - 0    Karşıyaka                            
12.03.1967    Karşıyaka    2 - 1    Gençlerbirliği                            
19.03.1967    Vefa          0 - 0    Karşıyaka                            
26.03.1967    Beşiktaş    1 - 0    Karşıyaka                            
02.04.1967    Karşıyaka    0 - 0    Hacettepe                            
08.04.1967    Fenerbahçe    1 - 0    Karşıyaka                            
15.04.1967    Göztepe           1 - 2    Karşıyaka                            
23.04.1967    Karşıyaka    1 - 1    Altınordu                            
30.04.1967    Karşıyaka    0 - 0    İzmirspor                            
07.05.1967    Karşıyaka    0 - 1    Ankara Demirspor                        
21.05.1967    Ankaragücü    3 - 1    Karşıyaka                            
04.06.1967    İstanbulspor    0 - 0    Karşıyaka                            
11.06.1967    Karşıyaka    2 - 3    Galatasaray  

                                                            
KSK KADROSU :
Petar Cosic
Taşkın Yılmaz    
Burhan Şeflek
Sümer Çulha
Saim Çınar
Günay Üçer
Sıddık İştipligil
Atilla Gürsoy
Erol Baş
Dragulof Maric
Aktuğ Sayar
Kemal Canıvar
İsmet Kocatoros
Doğan Akı    
Burhan Gürel
Şenol Birol
Ergun Öztuna
Atılay Özgür
Özer Kanra
Mehmet Ali Konuk
Necip Sezer
Atilla Biçer    
Zafer Kamburoğlu
Cenap Öztezel    
Tayfun Akıncı    
Selçuk Duyar    
Osman Edinsel    
Recep Yetkin
İbrahim Sakızlıoğlu


1967-1968  sezonu – Karşıyaka :

Türkiye 2.Futbol Ligi Grup A


20.08.1967    Karşıyaka    0 - 2    Denizlispor                            
15.10.1967    Manisaspor    0 - 0    Karşıyaka                             
22.10.1967    Karşıyaka    2 - 1    Orduspor                            
29.10.1967    Antalyaspor    2 - 0    Karşıyaka                            
05.11.1967    Karşıyaka    2 - 1    Uşakspor                             
12.11.1967    Beykoz      1 - 0    Karşıyaka                             
19.11.1967    Karşıyaka    0 - 0    İstanbulspor                            
26.11.1967    Altındağ    1 - 0    Karşıyaka                            
17.03.1968    Karşıyaka    1 - 0    Sarıyer
Türkiye Kupası - Kupa 1.Kademe 
08.11.1967    Vefa          1 - 0    Karşıyaka
                                      
KSK KADROSU
Salih Gürel
Ekrem Güçsav    
Petar Cosic    
Saim Çınar    
Günay Üçer
Bedri Damla    
Sümer Çulha    
Ertuğ…., Ergin ….    
Erol Baş
Erdinç Ersarıoğlu
Sedat Oygüç    
Aktuğ Sayar
Kemal Canıvar    
Dragulof Maric    
İsmet Kocatoros
İbrahim Aynus    
Hüseyin Demirhan
Atilla Biçer
Uğur Kayacan
İbrahim Sakızlıoğlu
Renda Dikmen
Necip Sezer
Mehmet Ali Konuk
Vural Olşen    
Tevfik Önder    
Hasan Dar
Zafer Kamburoğlu
Selahattin Celep
Soner Coşan
Ceyhan Elyaban    
Yahya Arslantürk                    
Nuri Gürakar    
Çetin Tayanç
Ali….,     Orhan Keskindil

 

 

Hazırlayan : Vehbi Moğol       
vehbim55@gmail.com