• 1912 Karşıyaka Derneği

İşte Gelecek, İşte KSK’nin Çocukları

Kuruluşundan bu yana KSK’nin doğal alt yapısı hep okullar olmuştur. KSK, birçok okullu sporcusuyla tüm branşlarda başarıdan başarıya koşmuştur.    

Özellikle kırklı, ellili yıllarda, Karşıyaka Lisesinin futbol takımındaki yedi-sekiz sporcu, KSK’nin omurgasını teşkil etmiş. Lemi Yerli, Orhan Erkmen, Kemal Örgev, Orhan Şatafatlı, Özcan Öngen, Erdoğan Hamurcu, Erdoğan Heper, Ergun Öztuna, Nusret Çelikörs, Niyazi Koparal, Ali Ulvi Kiremitçi, Muhip Çağlıdil, Erdoğan Bumin gibi ilk akla gelen isimler, yıllarca KSK formasını giyen Karşıyaka Liseli öğrencilerdi.

 

ksk-okul-ziyaretleri

 

 

Sadece futbolda değil atletizmde de Oktay Karakulak, Fikret Elbirlik, Mustafa Savcı, Ergun Gökkızıl, Sevim Batur okullu olarak KSK formasını yurt içinde yurt dışında başarıyla temsil etmişlerdi. Unutulmaz isim, Böğürtlen Şeşbeş ise okul kulüp işbirliğinin mimarı, KSK’nin de yüzme ve su topu takımlarının hem sporcusu hem de yöneticisiydi. Diğer branşlarda da örnekler verilebilir…

Okul takımlarının sporcuları için öncelikli amaçlardan biri de KSK’de oynamaktı. Bu amaca ulaşan Karşıyaka Liseli, Çetin Taşkıngenç, Cengiz Uziş, Cengiz Uzel, Somer Terzioğlu, Ertem Dalman, Ünal Büyükaycan, Atila Uzel, Mustafa Kendirci, Özer Salnur, Metin Özpepe, Murat İşçimenler, Ersin Kor, Çelik Gökmen, Nuri Sakal, Sezai Engür, Necat Kuymulu, Zafer Atalay, Mehmet Erişkin, Bilge Ayken, Mehmet Akay, Mehmet Zengel, Rıza Küntür, Atilla Karabece ve daha birçok isim KSK formasını giymiş sporculardı.

KSK, basketbolda alt yapıdan gelen sporcularla kazandığı şampiyonluklarla ülke genelinde incelenen, imrenilen, izlenilen örnek bir kulüp olmuş, bu özelliğini de yıllarca sürdürmüş ve sürdürmektedir.   

Daha sonraki yıllarda özellikle seksenlerde, camianın sevilen ismi İbrahim Koç’un kulüp başkanlığında, ‘Kalıcı başarıya giden yol altyapıdan geçer.’ felsefesiyle yola çıkan idealist alt yapı yöneticileri ve antrenörleri, okullara yöneldi. Sonucunda; Karşıyaka Lisesinin basketbol takımı oyuncuları, Suat Olca, Cihangir, Kemal, Cüneyt Bumin, Türker Sarıkol, Levent Türknas, Kaya Peker gibi daha birçoğu, KSK’nin şampiyonluklarında büyük pay sahibi oldu.

Futbolda ise dünya ikincisi olan Şemikler Lisesi futbol takımı oyuncuları, aynı zamanda KSK’nin profesyonel takımlarının lisanslı sporcularıydı. Diğer branşlarda da yeşil-kırmızı aşığı birçok sporcu, okullardan gelmekteydi.

KSK yönetici ve teknik adamları, okul müdürleri ve beden eğitimi öğretmenleriyle sürekli iletişim halindeydi. Okul, kulüp, aile arasındaki işbirliği üst düzeydeydi. O yıllarda temel spor okullarına kayıtlı öğrenci sayısı bin beş yüzü geçmiş, bu okullar kanalıyla spor tabana yayılırken, KSK’nin tüm branşları da birçok okullu sporcuya yeşil-kırmızılı formayı teslim etmişti.

Günümüzde Karşıyaka 1912 Derneği, öylesine önemli ve değerli bir çalışma yapıyor ki KSK’nin gelecekteki taraftar ve elit sporcu profili şekilleniyor. KSK’nin yarışmacı takımlarının tüm müsabakalarında, tribünler genç taraftar gruplarıyla hınca hınç dolacak, nitelikli sporcular mutlaka çıkacaktır. Öğrencilere yaşadıkları kentin tarihini öğretmek, Kaf Sin Kaf aşkını aşılamak ve sporu sevdirmek adına değişik branşlardan KSK’li sporcularla Karşıyaka’daki ilkokulları ziyaret ediyorlar. Öğrencilere ‘Her atkı, geleceğe bir katkı’, ‘Ağaç yaşken eğilir’ söylemleriyle yeşil-kırmızılı atkılar takılıp çeşitli hediyeler veriliyor.

Bu etkinliklerde, yaşamları KSK üzerine odaklanmış iki ismin özverilerini alkışlamak gerek; KSK’nin önceki yüzücülerinden Mustafa Karluk, Karşıyakalı olmanın ayrıcalıklarını ve keyfini minik öğrencilere anlatırken, fotoğraf arşiviyle İzmir’in ve Karşıyaka’nın belleği Vehbi Moğol, hazırladığı Karşıyaka ve KSK görselleriyle Karşıyaka tarihini anlatarak  öğrencileri adeta büyülüyorlar. Coşku, gidilen her okulda, adeta ‘Karşıyaka Arena’yı yaşatıyor. Ne denli yazılsa, anlatılsa, görsellerden izlense de o miniklerle aynı havayı solumak bambaşka bir şey…

‘Ağaç yaşken eğilir.’ Atasözü, bu etkinliklerde öylesine anlamını buluyor ki... Kaf Kaf çeken minikleri görüp de duygulanmamak ne mümkün!... Yumruk olmuş kolları inip kalktıkça, şah damarları genişledikçe genişliyor, yüzlerindeki sevda, gözlerinde çakmak çakmak ışık oluyor saçılıyor, Karşıyaka’nın aydınlığı oluyor… İzleyenlerin ortak cümlesi, kendiliğinden dökülüyor titreyen dudakları arasından; ‘İşte gelecek’, ‘ İşte KSK’nin Çocukları’…